Wiązanie supłów to hobby dobre nie tylko na wakacje. I nie do końca przyrodnicze. Ale umiejętność wiązania węzłów przydaje się ludziom różnych profesji, związanych z przyrodą: chirurgom, wędkarzom, grotołazom, żeglarzom. Nie zawsze łatwo jest nauczyć się, jak prawidłowo zawiązać węzeł. Jest to dobre ćwiczenie dla mózgu. Powodzenia!
Najpierw należy pożyczyć od siostry skakankę. A jeszcze lepiej udać się do Castoramy czy innego Obi i kupić sobie kilka sznurków różnej grubości, o długości co najmniej metra, a jeszcze lepiej dwóch.
Oto kilka węzłów, które nauczyłam się wiązać podczas tegorocznych wakacji:
Skrót łańcuszkowy: "(...) to seria połączonych pętli, które można wykonać na środku długiej liny. Węzeł ten wykorzystuje się do tymczasowego skracania lin." |
Wyblinka |
W czasie nauki przydała mi się następująca książka (do wypożyczenia w mediatece we Wrocławiu):
Niektóre opisy wykonania węzłów w niej nie są szczególnie przystępne, można by je było napisać inaczej.
Strony internetowe, do których można zajrzeć, gdy chcemy się nauczyć wiązać węzły:
węzły wspinaczkowe
podstawowe węzły żeglarskie
węzły wędkarskie
Wiązanie węzłów można ćwiczyć również w długie jesienne, czy zimowe wieczory, tak, żeby w czasie wakacji być ju z nimi wstępnie obytym:)
Zadania dla Uczniów:
1. Ułóż słowniczek 10 pojęć żeglarskich (oczywiście w kolejności alfabetycznej, z prostymi i krótkimi wyjaśnieniami). Co najmniej jedno z pojęć powinno być nazwą węzła.
2. Naucz sie wiazać 2 węzły i pokaż na lekcji w klasie. Przynies ze sobą sporo sznurków, żeby koleżanki i koledzy mogli sie nauczyc wiazania od Ciebie.
3. Wyjaśnij słowo "szanta". Naucz się śpiewć jakąś szantę i zastosuj ją przy monotonnej czynności, np. pastowaniu podłóg przed świętami lub myciu góry naczyń. Łatwiej się pracowało?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz