czwartek, 12 czerwca 2014

Wielcy polscy podróżnicy i odkrywcy

Było ich wielu. Zawierucha historii rzucała naszych rodaków do najodleglejszych miejsc na Ziemi. To Polak nadał nazwę najwyższemu szczytowi Australii. To Polak jako pierwszy zbadał dokładnie zwierzęta Bajkału - najgłębszego jeziora świata. Poniżej kilka ciekawych informacji o dokonaniach wybranych polskich badaczy i podróżników, z ilustracjami ze znaczków pocztowych. A także dodatkowe zadania dla Wyjątkowych Uczniów. 
P.S. Oczywiście przede wszystkim dowiedzcie się jak najwięcej o tych naukowcach i podróżnikach, których wymienia Wasz podręcznik!









1. Ten naukowiec i podróżnik badał polarne rejony naszej planety. Prowadził też badania nad promieniowaniem słonecznym. Był uczestnikiem ważnych wypraw naukowych, w których dokonywał cennych odkryć z dziedziny geografii, geologii*, glacjologii* i meteorologii.


2. Był żeglarzem i podróżnikiem, badaczem Afryki, a zwłaszcza Kamerunu. Założył tam w 1888 roku polską kolonię. Ciekawostka: Polak ów kupił sobie wyspę u wybrzeży Kamerunu. Zapłacił za nią czarnym tużurkiem*, cylindrem i trzema skrzynkami dżinu.

3. Polski antropolog* i podróżnik, badał życie ludów Melanezji mieszkając przez wiele lat na Wyspach Triobrandzkich, razem z plemionami "dzikich", poznając ich zwyczaje, wierzenia, kulturę, język...

4. Za udział w powstaniu styczniowym został zesłany na Syberię, ale nie nudził się tam, oj nie: prowadził badania zwierząt Syberii, a szczególnie jeziora Bajkał, w bardzo trudnych warunkach - przy 40stopniowym mrozie i przyrządami samodzielnie wykonanymi. Później wielokrotnie podróżował po Azji, a na Kamczatce nie tylko prowadził działalność naukową, ale także pomagał ludziom jako lekarz, zakładał szpitale i za własne pieniądze kupował zwierzęta przeznaczone na hodowlę dla biednych mieszkańców tego rejonu.

5. Polski inżynier, wynalazca, konstruktor rożnych typów łodzi podwodnych i wyrzutni torped*, a także wynalazków z dziedziny lotnictwa.

6. Polski podróżnik, geograf i geolog, badacz i odkrywca. W czasie 9-letniej podróży dookoła Ziemi prowadził badania naukowe  w Ameryce Północnej i Południowej, na Hawajach i Wyspach Polinezji, w Nowej Zelandii, Australii i Tasmanii. Podczas pobytu w Australii zbadał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu –Wielkie Góry Wododziałowe, a jego najwyższy szczyt nazwał na cześć naszego bohatera narodowego Górą Kościuszki:)

* sprawdź w słowniku znaczenie tych pojęć

Zadania dla Uczniów:

1. Dopasuj opisy do odpowiadających im fotografii. Znajdź na mapie miejsca zapisane wytłuszczonym drukiem.

2. Odwiedź bibliotekę szkolną (miejską, gminną...) i wyszukaj książki, z których możesz dowiedzieć się ciekawych informacji o powyższych ludziach lub innych polskich badaczach i odkrywcach. Przygotuj bibliografię (czyli spis tytułów i autorów wraz z rokiem i miejscem wydania książki) dla uczniów Twojej szkoły, którzy chcieliby sięgnąć po te książki.

3. Zaprojektuj znaczek pocztowy, który mógłby należeć do powyższej serii. Narysuj Twój projekt znaczka - oczywiście w powiększeniu:) Do projektu załącz krótką notatkę o dokonaniach wybranego przez Ciebie człowieka.

4. Zbierz własną kolekcję przedmiotów upamiętniających POLSKICH podróżników i odkrywców. Nie muszą to być przedmioty jednego rodzaju - ważniejszy jest temat. W kolekcji zatem mogą znajdować się znaczki pocztowe, monety, proporce, etykiety, całostki, pocztówki, nalepki, plakietki itpd.