niedziela, 20 maja 2012

Ciekawostki o owadach - c.d.

Wklejam jeszcze zdjęcia często spotykanych owadów. Nie ma na nie miejsca w podręczniku do przyrody, a warto tym gatunkom przyjrzeć się z bliska, znać ich nazwy czy cechy charakterystyczne.

Larwy chrabąszcza majowego (pędraki)

Chrabąszcz majowy
Szkody wywoływane przez chrabąszcze w lasach

Mimo, że chrabąszcze są szkodnikami upraw i lasów zaobserwowano, że z roku na rok jest ich coraz mniej. Nie wolno ich bezmyślnie zabijać!

Z Wikipedii: 
  • Płeć dorosłego chrabąszcza można odróżnić m.in. po ilości blaszek na miotełkowato zakończonych czułkach. Samce mają 7 blaszek, a samice 6.
  • Jeszcze na początku XX w. we Francji i w północnej Hesji przygotowywano zupę z chrabąszczy majowych.

Biedronka siedmiokropka
Zobacz rozmaite wersje ubarwienia biedronek!

A tutaj jeszcze więcej!


Trzmiel
  Poczytaj o zwyczajach trzmieli i zagrożeniach, które powodują, że jest ich coraz mniej.

Pasikonik zielony

Tak mogą wyglądać "domki na zimę" dla owadów - można je zbudować we własnym ogrodzie, tak, aby zapewnić sobie zimowanie pożytecznych owadów (fot. wykonana w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu)

Komar
Nasze komary zostawiają po sobie na pamiątkę dokuczliwe bąble. Na szczęście jednak nie przenoszą malarii, jak tropikalny komar widliszek.
Na filmiku poniżej - larwy komara w wiadrze z deszczówką. W wodzie zwisają "głową w dół", a "rurka" służąca im do oddychania wystaje ponad wodę.




Kowale bezskrzydłe

A oto motyle, które można oglądać, gdy ma się w ogrodzie cynie:

Listkowiec cytrynek

Rusałka pokrzywnik

Rusałka pawik

Rusałka admirał
Zadania dla uczniów:
1. Wykonaj plakat pokazujący ciekawe gatunki owadów egzotycznych. Powinno być na nim zaprezentowane 3-5 gatunków, które maja ze sobą jakąś cechę wspólną, np. miejsce występowania, ubarwienie, pokrewieństwo, rodzaj spożywanego pokarmu itpd. Przedstaw ciekawe wg Ciebie informacje o nich.

2. Wymyśl ankietę na temat owadów, która ma sprawdzić, co ankietowani wiedzą o tej grupie zwierząt. Ankieta powinna zawierać max. 5 pytań. Mogą to być pytania otwarte (tzn. takie, na które oczekujemy odpowiedzi badanego i tę odpowiedź zapisujemy) albo zamknięte (tzn. takie, w których podajemy badanemu kilka wariantów odpowiedzi, a on wybiera tę, która wydaje mu się najwłaściwsza). Ankietę przeprowadź wśród co najmniej 10 osób (mogą to być koledzy ze szkoły, krewni, pracownicy szkoły...) i napisz sprawozdanie z jej przeprowadzenia, które będzie zawierało zebrane przez Ciebie dane. Zapisz końcowy wniosek (lub wnioski) badania.

3. Wybierz się do motylarni we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. Napisz, czego się tam dowiedziałeś, co zobaczyłeś, co cię zainteresowało. Pracę pisemna możesz wzbogacić własnymi ilustracjami, pocztówkami czy zdjęciami. 

1 komentarz: