wtorek, 21 kwietnia 2015

Wiosenne rozpoznawanie drzew i krzewów

Najtrudniej rozpoznać gatunek drzewa czy krzewu w zimie. Wcześniej zamieściłam post na ten temat. Tym razem trochę zadań na wiosnę, gdy pąki na gałęziach pękają i wychodzą z nich pierwsze młode listki i kwiaty. W dalszym ciągu jednak rozpoznanie gatunku może sprawiać trudności. Powodzenia!

Zadania dla Uczniów:
1. Jakie to gatunki drzew? Uzupełnij zdania pod fotografiami.


 ......................... jesionolistny kwitnie bardzo obficie.


 Kwiaty ...................................... podobnie jak kwiaty wielu innych gatunków drzew są wiatropylne.

 Liście i kwiatostany ...........................................  pojawiają się wtedy, gdy na gałęziach jesionu jeszcze w ogóle ich nie widać (jesion na zdjęciu w tle)Na gałęziach .............................................. kwiatostany i liście pojawiają się równocześnie.

 

Krzewy dziko rosnącej śliwy ............................................ obsypują się kwiatami przed pojawieniem się na nich liści.Na krawędziach liści ............................................. można zaobserwować charakterystyczne włoski, których brak już w pełni rozwiniętych liściach.


2. Zadanie całoroczne. Sfotografuj gałęzie tego samego drzewa lub krzewu w różnych porach roku, tak aby pokazać, jak zmienia się w tym czasie wygląd rośliny. Do fotografii dołącz opis rośliny (nazwa gatunkowa, osiągane rozmiary, pora kwitnienia i owocowania, typowe cechy wyglądu całej rośliny, kory, liści, kwiatów i owoców, dodatkowo: praktyczne wykorzystanie tej rośliny przez człowieka)

3. Obserwuj wiosną co najmniej 3 gatunki drzew lub krzewów rosnące w pobliżu siebie. Zanotuj, kiedy pojawią się na nich pierwsze liście i kwiaty. Która z tych roślin rozwija się wiosną najwcześniej, która najpóźniej. Jak myślisz - od czego zależy termin i tempo tego rozwoju?

4. Sfotografuj kwiaty drzew i krzewów owocowych w ogrodzie. Opisz cechy charakterystyczne kwiatów, po których rozpoznasz poszczególne rośliny.

1 komentarz:

  1. Super! Zawsze chciałem rozpoznawać różne gatunki :)

    OdpowiedzUsuń