sobota, 11 kwietnia 2015

Motywy przyrodnicze w muzyce

Natura jest i zawsze była natchnieniem dla muzyków. Odgłosy wydawane przez zwierzęta, szum morskich fal, szum lasu, czy wodospadu koiły nerwy, ale także je poruszały (vide brzęczenie komara). Twórcy usiłując naśladować odgłosy przyrody tworzyli czasem naprawdę genialne dzieła. Poniżej próbka takich utworów i oczywiście zadania dla tych, którym ten temat przypadnie do gustu.

Nikołaj Rimski Korsakow - "Lot trzmiela" - utwór w wykonaniu 10-letniego ucznia grającego na ksylofonie
Marek Biliński - "Śpiew rajskich ptaków"Camille Saint-Saens - "Łabędź" - jedna z cyklu 14 miniatur muzycznych o wspólnym tytule "Karnawał zwierząt" Gioachino Rossini - "Duet kotów" w wykonaniu chóru chłopięcego


 

Enrico Toselli - serenada "Śpiew słowika" w wykonaniu orkiestry Andre Rieu na koncercie w Maastricht

 

Claude Debussy - "Claire de lune"


Zadania dla Uczniów:

1. Wyszukaj co najmniej 2 inne utwory muzyczne, które swoim tytułem nawiązują do organizmu żywego czy zjawiska przyrodniczego. Podaj ich autora i tytuł.

2. Nagraj samodzielnie 5 różnych odgłosów przyrody i odtwórz na lekcji - poproś kolegów, żeby odgadli, jakie to odgłosy.

3. Ludzie potrafią przywabić zwierzęta  naśladując głos danego gatunku. Celują w tym zwłaszcza ornitolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem ptaków. Naucz się naśladować głos jakiegoś ptaka lub innego zwierzęcia i wraz z "oryginalnym nagraniem" zaprezentuj w klasie. Przygotuj podstawowe informacje o tym gatunku oraz ilustrację przedstawiającą to zwierzę.

4. Myśliwi stosują specjalne wabiki - urządzenia, które naśladują głosy zwierząt. Oto przykład:

 Jak myślisz - dlaczego myśliwi wabią zwierzęta w ten sposób? Co sądzisz o ich postępowaniu?

 5. Jak jeszcze można w inny sposób przywabiać zwierzęta np. w celu ich obserwacji i fotografowania?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz