piątek, 4 lipca 2014

Motywy przyrodnicze w architekturze i malarstwie

Podczas wakacyjnych wędrówek trafia się mnóstwo okazji, aby zwiedzać nowe miejsca. Można wtedy wykonać przyrodnicze zadanie wakacyjne. Zwróćcie uwagę na zwierzęta czy rośliny, które zdobią mury kamienic, klamki kościołów, szyldy sklepów czy... nagrobki cmentarne. 

Zadania dla Uczniów: 
1. Sfotografuj zwierzę czy roślinę, które stanowią detal architektoniczny, są rzeźbą czy szyldem. Ustal gatunek i opisz jego ciekawe cechy. Opis zacznij od informacji o miejscu i czasie wykonania zdjęcia. 
2. Wykonaj serię zdjęć przedstawiających to samo zwierzę w różnych miejscach, na różnych obiektach. Z moich obserwacji wynika, że najłatwiej znaleźć lwy i konie, ale w Twojej kolekcji możesz postawić oczywiście na inny gatunek.
3. Wykonaj 10 zdjęć pokazujących różne zwierzęta lub rośliny, utrwalone jako detale architektoniczne czy szczegóły obrazów. 
4. Stwórz listę przynajmniej 10 dzieł malarskich (podaj autora i tytuł), których głównym motywem jest organizm żywy, choć nie człowiek. 

 Zapraszam do tropienia przyrody na murach:)
P.S. A poniżej kilka przykładów:

Lew-fontanna na budynku we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym


Hipopotam we wrocławskim Zoo (z krasnoludkiem oczywiście)

Lew - klamka w drzwiach kościoła w Praszce (woj. opolskie)

Koń na szyldzie przedszkola w Bruggen (Niemcy)salamandra na szyldzie sklepu w Bruggen (Niemcy)

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy pomysł na inne spojrzenie na miasto, ale może i na wsi da się takie motywy znaleźć. A może nawet we własnym domu?

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapewne tak, pomyślę, poszukamy!

    OdpowiedzUsuń