Najłatwiej jest wykorzystać do tego liście. Warto znać też wygląd kwiatów i owoców. A gdy ich nie ma, bo jest początek marca? Warto zwrócić uwagę na korę drzewa i ogólny pokrój (czyli wygląd sylwetki drzewa, kształt korony). Na gałęziach wielu drzew można znaleźć jeszcze teraz zasuszone owoce, można też spróbować znaleźć je (i jesienne, opadłe liście) pod drzewem. Można też nauczyć się rozpoznawać rodzaje drewna: inaczej wygląda drewno lipy, a inaczej sosny... Uczeń posługuje się w tym celu dowolnym atlasem drzew, który powinien zawierać fotografie i krótkie opisy gatunków.
Zadnia dla uczniów
1. Dopasuj zdjęcia A-I do nazw drzew: akacja (właściwie: robinia akacjowa), modrzew europejski, brzoza brodawkowata, olsza czarna, dąb, buk, wierzba, kasztanowiec, sosna pospolita.
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
2. Wykonaj "portrety" kory 5 drzew: przyłóż kartkę papieru formatu A4 do kory i "przekalkuj" ją za pomocą kredki świecowej trzymanej poprzecznie. Korzystając z dowolnego atlasu drzew rozpoznaj na podstawie widocznych cech, jakie to drzewo i wpisz na kartce z przekalkowaną korą jego nazwę. Staraj się tak dobrać drzewa, aby było wdać różnice w wyglądzie kory poszczególnych gatunków. Polecam szczególnie czereśnię lub wiśnię, platan, sosnę, buk, dąb...
3. Odpowiedz, jakie drzewa opisano w tych zagadkach (podpowiedź PDF na tej stronie nie działa)
jezu jak ja mam to zrobic ?????/
OdpowiedzUsuńludzie, w zime drzew nie rozpoznaje sie po korze ani po upadłych lisciach tylko po pędzie zimowym..
OdpowiedzUsuńAle to jest dla szkoły podstawowej!
OdpowiedzUsuńdostałem 6 z przyrody ele fajna strona internetowa
OdpowiedzUsuńGratuluję :) Czy za rozpoznawanie drzew?
OdpowiedzUsuńja szukam czegoś co pozwoli mi rozpoznać gatunki drzew poprzez liście jeśli ktoś wie gdzie to znajdę ot piszcie na Pietruszka0207@gmail.com ps.potrzebuje te liście wydrukować
OdpowiedzUsuń!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
OdpowiedzUsuńProponuję pójść do biblioteki i wypożyczyć jakiś atlas drzew albo klucz do oznaczania drzew - w obu przypadkach będą obrazki: albo zdjęcia, albo rysunki.
OdpowiedzUsuńMożna też zajrzeć do:
- Obrazkowej Encyklopedii Roślin: http://plantsgallery.blogspot.com/
- Atlasu Drzew Polski:
http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/atlas_drzew.html
- Fotobloga Drzewa Polski:
http://drzewapolski.blogspot.com/
Może coś z tego okaże się przydatne?
ja mam na koniec roku z przyrody 6
OdpowiedzUsuńGratuluję! A to już wiadomo? Tak szybko?
Usuń��
OdpowiedzUsuńDobry obserwator przyrody bez problemu sobie z takim zadaniem poradzi, prawda? Można oceniać co to za drzewo podczas wizyty w lesie bądź na podstawie zdjęć. A takie z fotopułapki można otrzymywać od razu na własny telefon, wiedzieliście? Na https://dzikaknieja.pl/20-fotopulapki-gsm są dostępne kamery z takimi funkcjami.
OdpowiedzUsuń