Zasady higieny, których powinno się przestrzegać w szkole

W szkole, tak jak wszędzie, grasują chorobotwórcze mikroorganizmy. Nie warto z nimi współpracować. Lepiej być zdrowym.  W szkole spotyka się wielu ludzi, każdy wnosi tu swoje zarazki. Dlatego łatwo jest złowić nowe i niestety rozchorować się. Poniżej najważniejsze zasady, które ułatwią uniknięcie zachorowań:

- myj ręce przed zjedzeniem drugiego śniadania (a także po, jeśli są tłuste lub lepkie)

- w miarę możliwości korzystaj z toalety często i najlepiej w czasie przerw. Przed wyjściem z łazienki umyj ręce. Pamiętaj – bardzo niezdrowe jest powstrzymywanie się od wizyty w toalecie.

- kiedy kichasz lub kaszlesz zasłaniaj usta – zapobiegasz w ten sposób pojawieniu się infekcji u kolegów. Najlepiej kichać w ramię - wtedy zarazki nie będą przenoszone na rękach.

- unikaj wkładania rąk do ust i oczu. Pod paznokciami (zwłaszcza nie obciętymi) gromadzi się brud i bakterie. Jest ich też sporo w liniach papilarnych.

- długą przerwę (a i krótsze przerwy, jeśli to możliwe) spędzaj na świeżym powietrzu (wiem, że to rzadkość w państwowych szkołach, zwłaszcza w czasie chłodnych miesięcy - może warto namówić Samorząd Szkolny, żeby zabiegał o zmiany w tej materii?)


- jeżeli jesteś dyżurnym zadbaj o wywietrzenie klasy po każdej lekcji, nawet zimą, bo dotleniony mózg lepiej pracuje, a mroźne powietrze zabija "zarazki".

- dyżurny powinien też dbać o zawsze mokrą gąbkę do tablicy – pył kredowy nie sprzyja zdrowym płucom

- do szkoły przychodź wyspany, po zjedzeniu solidnego śniadania (proponuję owsiankę, kanapki z wędliną czy serem i sałatą/ogórkiem/pomidorem).

- nie zapominaj o drugim śniadaniu. Zadbaj o wodę do picia (unikaj słodkich soków, które ułatwią inwazję próchnicy na zębach, w czasie, gdy nie masz okazji ich umyć).