wtorek, 16 kwietnia 2013

Jak dbać o zęby?

Zęby zapewniają nam konieczne dla właściwego trawienia rozdrobnienie pokarmów i umożliwiają wyraźną mowę, zaś piękne zęby są niewątpliwą ozdobą twarzy. Są też naszymi najtwardszymi kośćmi, ale aby jak najdłużej ich używać, warto przestrzegać kilku zasad.

Regularnie szczotkować - regularnie tzn. najlepiej po każdym posiłku. Jest to często trudne w realizacji, więc starajmy się szczotkować jak najczęściej. Zawsze wtedy, gdy jest to możliwe

Dodatkowo warto używać nici dentystycznych. Nici wkładamy między zęby powoli, aby nie uszkodzić dziąsła zbyt gwałtownym ruchem. Przesuwamy je do przodu i do tyłu oraz z góry na dół, tak, aby usunąć te resztki pokarmu, których nie udało się wyszczotkować.

Dobrze jest też płukać zęby specjalnym płynem do płukania. Produkuje się płyny specjalnie przeznaczone dla dzieci. Bywają też płyny, które barwią osady nazębne i pokazują w ten sposób, czego na zębach nie doczyściliśmy, co jeszcze trzeba wyszorować.

Jeżeli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów można żuć gumę bezcukrową, taką która zmienia pH w ustach, czyli sprawia, że bakterie nazębne w mniejszym stopniu produkują kwasy rozpuszczające szkliwo zębów. Z gumami jest jednak tak, że nie wolno ich nadużywać - zawierają sztuczne słodziki, niekoniecznie zdrowe dla organizmu, a żucie dużych ilości takiej gumy może powodować biegunkę.

Zużyta szczoteczka: włosie wywinięte w różnych kierunkach, również na zewnątrz

Jeśli Twoja szczoteczka wygląda tak, jak na zdjęciu poniżej trzeba ją koniecznie wymienić, gdyż nie szczotkuje skutecznie. Na długo nie wymienianych szczoteczkach rozwijają się również szkodliwe bakterie. Przed użyciem nową szczoteczkę warto porządnie umyć i wyparzyć wrzątkiem, aby również niepożądanych bakterii się pozbyć.

Jak szczotkować skutecznie? Obejrzyjcie filmik:
Zdrowiu zębów sprzyja również odpowiednia dieta. Jeśli lubisz słodycze najlepiej jeść je jako deser po głównych posiłkach, a następnie umyć zęby. Podjadanie słodyczy między posiłkami bardzo szkodzi  zębom! Po zjedzeniu lizaka, czy cukierka cukry pozostają na długo na zębach i są pożywką dla bakterii próchniczych. Podobnie działają słodzone napoje, dlatego najlepszym do popijania napojem między posiłkami jest woda, a w każdym razie napoje niesłodzone.
Również kwaśne pokarmy czy napoje sprzyjają niszczeniu szkliwa przez bakterie nazębne i po ich spożyciu warto myć zęby.

Niektóre pokarmy mogą spowodować trwałe zabarwienie szkliwa na ciemniejszy kolor. Tak działają np. barszcze, soki z ciemnych owoców (np. czarna porzeczka, aronia), mocna herbata. Jeśli zęby są ciemne i trudno je doczyścić szczoteczką można wybrać się do stomatologa, który wyczyści zęby z tych osadów. To nie boli:)

Niezdrowe dla zębów są także napoje bardzo gorące i bardzo zimne, zwłaszcza, jeśli mamy wrażliwe zęby. Wtedy spożycie takich napojów może spowodować ból.

Dla zdrowych zębów warto przyjmować pokarmy bogate w wapń i fosfor, które są budulcami kości. Jest ich sporo w różnych orzechach, kaszach, rybach (zwłaszcza morskich), produktach nabiałowych, jajach, owocach i warzywach (zwłaszcza strączkowych). Dla wzmocnienia szkliwa ważny jest też fluor. Niezwykle rzadko konieczne jest jednak dodatkowe przyjmowanie dodatkowych preparatów  go zawierających - najczęściej wystarczy używać pasty do zębów z fluorem.

Zadania dla uczniów:
1. Niewyleczone zęby mogą być przyczyną schorzeń wielu narządów i przyczynami chorób. Wyszukaj informacje na ten temat i przedstaw je na lekcji ustnie. Możesz jako pomoc dla swojej prelekcji wykonać plakat z sylwetką człowieka, na której zaznaczysz narządy, które mogą chorować na skutek wpływu zepsutych zębów.

2. Wyjaśnij, czym zajmują się ortodonta, protetyk, chirurg stomatologii.

3. Skuteczne szczotkowanie zębów powinno trwać 2-3 minuty. Zmierz Twój czas szczotkowania. Czy właśnie tyle czasu ono trwa? Jeśli krócej - postaraj się szczotkować dłużej.


11 komentarzy:

 1. Najważniejsze to zmieniać te szczoteczki :/ niestety wiele osób to olewa, a szczoteczka droga nie jest

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o wpływ kwasów na szkliwo, to lepiej nie myć zębów bezpośrednio po posiłku, ponieważ szkliwo jest wtedy bardziej podatne na uszkodzenia - tak pokazały nowe badania. Dlatego zaleca się szczotkowanie po godzinie od posiłku.

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, taka prosta rzecz, a ważna dla naszego zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z wymianą szczoteczek można nie nadążyć. Teoretycznie powinna wystarczać na pół roku, po miesiącu nie przypomina już szczoteczki. Tak czy siak, u niektórych zęby będą się psuły, choćby nie wiem jak o nie dbano.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej jednak o nie dbać, niż zakładać, że i tak sie zepsują, prawda?

   Usuń
 5. Ale z drugiej strony widać z jakim zapałem dziecko myje zęby :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio dowiedziałam się, że jedzenie np. jabłek czy marchewek wpływa pozytywnie na zęby - usuwa osad :) Dlatego czasami proste rozwiązania są najlepsze (jak chociażby wspomniana wymiana szczoteczki) :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie ujęte wskazówki :) Mimo perfekcyjnego dbania o zęby, u większości z nas raz na jakiś czas coś się z zębami tak czy siak dzieje. A wtedy nie warto czekać, aż sytuacja się pogorszy - ja wchodzę wtedy na http://lux-dent.com.pl/chirurgia-dentystyczna-wroclaw/ i błyskawicznie umawiam wizytę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OK, zapamiętam - to blisko mnie, choć mam nadzieję, że wystarczy mi zwykły stomatolog, a nie aż chirurg.

   Usuń