niedziela, 1 lutego 2015

Filmy przyrodnicze

Jestem wielbicielką brytyjskich filmów stacji BBC, zwłaszcza tych z narracją sir Davida Attenborough. Obejrzyjcie! Do zobaczenia on-line, gdy mamy trochę wolnego czasu, np. w czasie ferii zimowych lub wakacji. Dołączyłam też linki do  wartościowych filmów innych autorów.

Serial: "David Attenborough i cuda natury" - odcinki ok. 20-minutowe, pełne zaskakujących faktów z historii odkryć przyrodniczych

 Cudowna spirala

Widzenie wzorków

Kuriozalna mistyfikacja?

Rozciągnięte do granic możliwości

"Attenborough i wielkie jajko"
Właściwie jajko jest tu pretekstem do pokazania niezwykle ciekawej przyrody Madagaskaru. Oczywiście o jaju też jest mowa:)

"Początki życia według Davida Attenborough"
odc. 1
odc. 2
Film z fascynującymi zdjęciami skamieniałości i żywych, bardzo mało znanych stworów z wielu miejsc świata + animacje komputerowe wymarłych gatunków. Wciągające!

"Narodziny zwierząt według Davida Attenborough. Pierwsze ssaki." - film opowiada o tym, w jaki sposób na Ziemi pojawiły się ssaki. Mimo wielu dość skomplikowanych szczegółów jest bardzo ciekawy. Oczywiście gdybyś Drogi Czytelniku/Widzu zapomniał, jakie są cechy ssaków - jest to tutaj dokładnie wyłożone.

"Magia wielkiego błękitu"
serial przyrodniczy przybliżający życie w morzach i oceanach. Piękne zdjęcia, wiele ciekawych faktów. Ze względu na lektora (czyta Krystyna Czubówna) odradzam w porze poobiedniej drzemki - trzeba się liczyć z tym, że zaśniecie słuchając spokojnego, kojącego głosu i szumu fal:)


Microcosmos - właściwie jestem zwolenniczką poświęcenia 2 zblokowanych godzin lekcyjnych tylko na obejrzenie tego filmu. Najlepiej w 4. lub 5. klasie przy omawianiu bezkręgowców. Można wtedy robić sobie przerwy przy ciekawszych zagadnieniach, wyjaśniać co niezrozumiałe... To co pokazano w tym filmie dzieje się na każdej łące czy w każdym oczku wodnym, ale nie miewamy okazji, żeby to zobaczyć tak dokładnie, tak z bliska. Widujemy tylko migawki. Ale w pełni można zdać sobie sprawę z tego całego bogactwa dopiero po oglądnięciu "Microcosmosu"
Niestety filmu "Macrocosmos" nie znalazłam on-line.

Minuscule  - krótkie, żartobliwe filmiki o przygodach drobnych bezkręgowców. Nie mają jednak wiele wspólnego z prawdziwym życiem tych zwierząt, dlatego należy je traktować z przymrużeniem oka.

7 komentarzy:

 1. Sukcesywnie oglądamy filmy D.A. w necie. Mamy też płytę o gadach i płazach. Cudowne. Wszystko cudowne! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za ten spis,
   pozwoliłam sobie dokleić linka do niego u siebie:
   http://bajdocja.blogspot.com/2014/08/zycie-film-przyrodniczy-davida.html

   Usuń
  2. A , bardzo mi miło:)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Poprawiłam, już czynny. Przepraszam.

   Usuń
 3. Mój ulubiony film to "Życie ptaków" D. Attenborough'a. Ale lubię też inne jego filmy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak - to rzeczywiście świetny serial.

   Usuń