wtorek, 5 kwietnia 2011

Rośliny zakwitające wiosną - część 2

Poniżej ciąg dalszy fotografii kwitnących roślin wiosennych. Wiele z nich wykorzystuje fakt, że dno lasu - runo leśne - otrzymuje teraz dużo światła, do czasu, aż rozwiną się liście na drzewach. Rośliny wczesnowiosenne zakwitają więc masowo:

Masowo kwitnące zawilce


Warto też zainteresować się młodymi liśćmi roślin - wiele z nich nadaje się do jedzenia i zawiera sporo cennych witamin i soli mineralnych. Przykładowo do wiosennej sałatki można dodać młode liście mniszka lekarskiego czy krwawnika. Jadalne są młode, jasnozielone liście, zebrane zanim roślina zacznie kwitnąć.


forsycja

sasanka

zawilec gajowy

fiołek, fot. Bogusław Kokurewiczpierwiosnek, fot. Leszek Szwaja


ziarnopłon wiosenny, fot. Leszek Szwaja

kokorycz pusta, fot. Leszek Szwaja

łuskiewnik różowy, pasożyt korzeni drzew - nie posiada chlorofilu, fot. Bogusław Kokurewicz

sosna - kwiatostan męski, fot. Bogusław Kokurewicz

Zadania dla uczniów:
1. Ułóż krzyżówkę z co najmniej 10 hasłami zawierającą nazwy roślin kwitnących w marcu i kwietniu.

2. Wykonaj album pt: "Rośliny kwitnące wiosną" - z własnymi fotografiami roślin napotkanych na spacerze lub rosnących w ogródku (możesz wysłać go mailem na adres podany przez nauczyciela lub nagrać na płytkę) albo z własnymi rysunkami (jeśli lubisz rysować), albo z ilustracjami wyciętymi z czasopism czy innych źródeł. Album powinien zawierać portrety 8 roślin z ich nazwami gatunkowymi oraz informacjami na ich temat (gdzie zostały znalezione lub gdzie je można spotkać, czy to roślina zielna czy drzewiasta, czy jest chroniona, czy jest jadalna lub trująca lub inne ciekawostki). Informacje pisemne o roślinach powinny zawierać tylko zwroty zrozumiałe dla ucznia i nie powinny być dłuższe niż 8 zdań. Niezastosowanie się do powyższych reguł może spowodować obniżenie oceny.

3. Wykonaj zielnik z 6 roślin zielnych kwitnących wiosną wg instrukcji "Jak wykonać zielnik?".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz