wtorek, 27 sierpnia 2013

Pułapka na bezkręgowce ogrodowe (i nie tylko...)

Lato to świetna pora na naukę rozpoznawania rozmaitych bezkręgowców. Można je oczywiście spotkać w ogrodzie, ale można je też zaprosić, aby same do nas przyszły i ujawniły się, że są. Oto krótka podpowiedź, jak to zrobić. 

Wykop w ziemi dołek tak głęboki, aby zmieścił się w nim szklany słoik, np. półlitrowy. Brzegi słoika powinny stykać się z powierzchnią ziemi, tak, aby owady łatwo mogły do niego wpaść
- włóż do słoika przynętę
- w rogach pułapki połóż 4 kamienie i ułóż na nich deseczkę (będzie to daszek, który uniemożliwi utonięcie owadów, gdyby w nocy padał deszcz)
- rano podnieś daszek, wyjmij i obejrzyj zawartość (warto użyć lupy), na podstawie książki-przewodnika ustal, jakie gatunki udało Ci się schwytać, możesz je sfotografować, albo narysować
- wypuść zwierzaki na wolność
- pułapki zakładaj w kilku różnych zakątkach ogrodu, wkładaj do nich różnorodne przynęty

Daszek z pokrywki pudełka po lodach. Podparty na patyczkach (można użyć sporych kamieni). Należałoby go wkopać jeszcze głębiej!

Co może być przynętą?
- najlepiej, żeby przynęta miała mocny zapach, wtedy skutecznie zwabi owady. Jednego dnia można włożyć do słoika owoce i kawałki ciastek, innego mięso, można spróbować wkładać różne rodzaje serów (twaróg, żółty, pleśniowy)

W tym słoju przynętą były banany

Na twaróg i wędzoną makrelę przyszły w nocy mrówki i dwa kosarze


Co jeszcze wabi owady i inne "robale"?
- w maliniaku spotkasz całe mnóstwo pluskwiaków, które żywią się sokiem owoców
- pod kamieniami i butwiejącymi liśćmi szukaj wijów, stonóg czy mrówek
- w kompoście znajdziesz najładniejsze dżdżownice - każdy wędkarz to potwierdzi. Oprócz tego robale, jak pod kamieniem.
- całe mnóstwo skorków (szczypawic) trafia się w kiściach winogron. Lubią też inne miejsca zaciszne typu: zwinięte przez pewien czas tkaniny leżące w ogrodzie, sterty gałęzi i liści
- do rozkładających się owoców przybywają tłumnie muszki owocowe, a w ogrodzie również osy, bardzo lubiące również słodkości

- gzy bydlęce spotkasz na pastwisku: przy krowach i koniach
- owady mające ochotę na wodę często wpadają do zbiorników wodnych. Jeśli chcesz uchronić owady z Twojego ogrodu przed utonięciem - wrzuć do zbiornika na wodę kilka drewienek, patyczków. Na nich biedronka może usiąść, by zaspokoić pragnienie.jest na tyle lekka, że patyczek nie utonie, a da jej pewne oparcie. 
- można posiać/posadzić w ogrodzie kwiaty przywabiające motyle, np. cynie, budleje czy macierzanki. Przyleci ich całe mnóstwo. Zaś motyle nocne, czyli ćmy,  przylecą do światła palącej się lampy, latarni itpd.
- a drutowce lubią surowe ziemniaki!To tylko kilka przykładów. Jeśli nie znasz jeszcze nazw i wyglądu wymienionych tu "robali" - tym bardziej warto je zanęcić, żeby je zobaczyć. Powodzenia!!!

Zadania dla Ucznia:
1. Załóż pułapki na owady według sposobu opisanego powyżej. Powinno być ich co najmniej 3. Chwytaj bezkręgowce przez ok. tydzień. Jakie zwierzęta schwytałeś/aś? Ustal to na podstawie przewodnika. Narysuj lub sfotografuj "Twoje" robale. Przy ich wizerunkach wpisz albo zaznacz strzałkami charakterystyczne cechy, po których można je rozpoznać. Pamiętaj, aby "eksponaty" wypuścić po dokonaniu obserwacji!

2. Podaj kilka przykładów bezkręgowców, które są pożyteczne dla człowieka i takich, które są uważane za szkodniki. Czy zwierzę będące szkodnikiem upraw jest pożyteczne dla środowiska naturalnego? Odpowiedź uzasadnij podając przykłady.

3. Dowiedz się, jakie są skuteczne sposoby zniechęcania szkodników do niszczenia upraw człowieka. Podaj kilka przykładów. "Zniechęcanie" to takie działanie, które pozwoli ochronić uprawy bez zabijania zwierzęcia-szkodnika. Nie musisz zawężać tematu tylko do bezkręgowców:)


6 komentarzy:

  1. Wykorzystałam pomysł na pułapkę i materiały na temat owadów. Dziękuję za inspirację :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że post się przydał. Życzę miłych i ciekawych zajęć z owadami w roli głównej!

      Usuń