Jak założyć hodowlę fasoli? - instrukcja dla Ucznia

Co jest potrzebne?
- 3 nasiona fasoli (proponuję fasolę "Jaś", bo nasiona są duże i dobrze widoczne są ich wszystkie części oraz zmiany w nich zachodzące, inne odmiany są również dobre)
- słoik 0,25 l
- podstawka - miseczka pod słoik
- gaza
- gumka recepturka

Co zrobić?
Gazę złożoną 2-krotnie naciągnąć na słoik i przymocować do niego gumką. Palcem wcisnąć gazę do środka słoika, tak, aby powstał dołek, w którym należy umieścić nasiona. Nadmiar gazy obciąć. Do słoika wlać wodę tak, aby nasiona były stale wilgotne. Gaza nasiąka wodą i za jej pośrednictwem woda spływa do spodeczka. Z tego względu należy kilka razy dziennie uzupełniać wodę w słoiku, aby zapewnić nasionom ciągły dostęp wilgoci. Gdy pojawią się korzenie nie będzie konieczne tak częste uzupełnianie wody.

Tak powinna wyglądać prawidłowo przygotowana hodowla


Jak dokumentować obserwacje?
Na odwrocie zeszytu załóż "Dziennik obserwacji hodowli fasoli". Na początku zapisz datę założenia hodowli oraz warunki, jakie jej zapewniłeś. Przez pierwszy tydzień rób codziennie notatki (pod datą wpisz najważniejsze spostrzeżenia), w których opiszesz zmiany, jakie zaobserwowałeś w wyglądzie nasion, a potem rozwijającej się rośliny. Począwszy od kolejnego tygodnia możesz zapisywać notatki w dzienniku co 3-4 dni, aż do zakończenia obserwacji.

Co zrobić z rośliną?
Najlepiej byłoby posadzić ją do ziemi, gdyż hodowla wodna nie zapewni jej warunków wystarczających do pełnego rozwoju - po pewnym czasie liście zaczną żółknąć i roślinka zginie. W Polsce tradycyjnie sadzi się fasolę po imieninach Zofii, które przypadają 15. maja. Jeśli Twoją fasolę wsadzisz do ziemi wcześniej istnieje ryzyko, że zniszczą ją wiosenne przymrozki, a zatem najlepiej byłoby zapewnić jej warunki szklarniowe. 
Jeżeli nie masz możliwości zapewnienia Twojej roślinie dalszego rozwoju w ziemi - Ty decydujesz o jej dalszych losach. Możesz postarać się hodować ją jak najdłużej, albo podjąć decyzję o zakończeniu hodowli - możesz wtedy na pamiątkę zasuszyć jej liście lub kwiaty (jeśli się ich doczekasz), albo zrobić fotografie czy rysunki (jeśli lubisz rysować).

Poniżej na zdjęciach - fasola mojej Córki:

Korzenie są bardzo dobrze widoczne w hodowli wodnej

Fasolowy liść


Fasola na oknie kuchennym, tuż przed wysadzeniem do gruntu