Strony

wtorek, 20 czerwca 2017

Wakacyjne fotografowanie roślin dla uczniów szkoły podstawowej

Właściwie w każdej porze roku można zrobić roślinom ciekawe zdjęcia. Ale wakacje sprzyjają zabawom z aparatem fotograficznym - można się nie śpieszyć i spokojnie ją obejrzeć, roślina nie ucieknie, a pięknych  kształtów i kolorów jest mnóstwo. Jest to dobre zajęcie nie tylko dla tych, którzy interesują się przyrodą, ale również sztuką, czy... matematyką:)

Gdy już macie aparat w ręku zdecydujcie jaki będzie temat Waszych fotografii. Kilka pomysłów-podpowiedzi znajdziecie na samym dole w "Zadaniach dla Uczniów", ale możecie wymyślić coś innego.

Jeśli chcecie robić zdjęcia roślinom z bliska dowiedzcie się, jak używać w aparacie funkcji MAKRO. Możecie zapytać dorosłego, lub zagłębić się w instrukcję. Można też kombinować samemu - na zasadzie prób i błędów. Najlepiej jednak podpytać kogoś, kto się na tym zna.

Tak wygląda kwiat ogórka. Zdjęcie zrobiłam używając funkcji MAKRO.


Funkcja MAKRO służy do robienia zdjęć małym obiektom, do których możemy zbliżyć aparat. Gdy jednak zbliżymy go za bardzo - zdjęcie wyjdzie rozmazane. Jeśli macie dobry aparat w telefonie komórkowym czy tablecie - można nim zrobić całkiem udane zdjęcia. Nauczcie się sprawdzać w Waszym sprzęcie, czy zdjęcie się udało. Jeśli wyszło rozmazane - warto od razu się go pozbyć i próbować zrobić nowe, lepsze.

Nie zniechęcajcie sie nieudanymi obrazkami. Zdarzają się one każdemu, nawet najlepszym fotografom.

Można też zrezygnować z funkcji MAKRO, a zdecydować się na zdjęcia większych obiektów, np. drzew i krzewów, ogrodów, całych krajobrazów, w których rośliny odgrywają dużą rolę.
 
Rów z wodą w parku. Ile tu roślin! A jak pięknie pachniały!  

 

Najlepsze zdjęcia udają się wtedy, gdy kwiatek czy inny obiekt jest dobrze oświetlony. Ustawcie się tak, żeby na roślinę nie padał Wasz cień. Lepiej mieć też Słońce za plecami - jeśli promienie słoneczne świecą wprost na aparat - zdjęcie może się nie udać. Oczywiście zdarza się, że zdjęcia robione pod światło (czyli właśnie, gdy słońce świeci w obiektyw aparatu) też wychodzą ciekawie. I tutaj metoda prób i błędów się sprawdzi:)

Piękne i ciekawe zdjęcia roślin można zrobić nawet w centrum miasta, we własnym mieszkaniu (jeśli macie co nieco w doniczkach), w przydomowym ogródku, a nawet na boisku do piłki nożnej:). Nie zapomnijcie zabrać aparatu na spacer do parku, lasu, skansenu, na górskie szlaki czy nad wodę. Chrońcie go przed zalaniem wodą czy piaskiem nadmorskim, który potrafi wcisnąć sie nawet w najmniejsze szczeliny.

Życzę Wam udanych zdjęć wakacyjnych!

Zadania dla Uczniów:

1. Zrób serię zdjęć roślin leczniczych. Przykładowe gatunki to pokrzywa, stokrotki, mięta, cebula, pietruszka, lipa, dziki bez czarny... Jest ich bardzo wiele. Ustal dokładnie jaki gatunek fotografujesz (np. mamy w Polsce 2 gatunki pokrzyw) - pomocny będzie przewodnik z ilustracjami, zajrzyj do biblioteki lub Internetu.

2. Zadanie dla wielbicieli matmy. Wykonaj zdjęcia kwiatów, na których dokładnie będzie widoczna ilość płatków. Niech to będą różne kwiaty, ale zawsze pięciopłatkowe. Albo sześciopłatkowe. A może jeszcze inna ilość płatków będzie dla Ciebie ciekawsza lub łatwiejsza do znalezienia? Za każdym razem ustal nazwę rośliny.

3. Sfotografuj korę różnych gatunków drzew. Najłatwiej zrobić takie zdjęcia w ogrodzie botanicznym czy arboretum, gdzie od razu możemy wyczytać nazwę drzewa na tabliczce. Zajrzyjcie do parku czy sadu - będzie trudniej z oznaczeniem gatunku, ale również ciekawie.

4. Zadanie dla szczególnie wytrwałych, z żyłką detektywistyczną. Poszukajcie miejsc, gdzie rośliny, porosty, grzyby zasiedliły miejsca zbudowane przez człowieka i zmieniły je po swojemu. Czasem dzieło rąk ludzkich zyskuje przez to na urodzie, a czasem ulega zniszczeniu. Korzenie potrafią rozsadzać konstrukcje betonowe. W ten sposób niszczeje wiele zabytków. Przykładowe obrazki:

Porosty tarczowate na betonowej barierce mostka

Koniczyna wyrosła w szczelinie między kostkami chodnikowymi

Glony na latarni
5. Zadanie dla łakomczuchów. Sfotografujcie jak najwięcej owoców, które uda Wam się zjeść w czasie wakacji. Macie wielkie pole do popisu - wystarczy pomyśleć o tych wszystkich smakowitych odmianach jabłek! Możecie ułożyć piękne kompozycje z owoców. Można też machnąć fotki deserów owocowych, które samodzielnie wykonacie dla Waszych bliskich.

6. Zróbcie bukiet dla Mamy lub Cioci. Sfotografujcie. Kolejny bukiet do wazonu na domowy stół. Sfotografujcie! Utrwalcie wszystkie Wasze letnie bukiety. Można je robić z wielu gatunków polnych i łąkowych, niekoniecznie z ogrodowych piękności.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz